YΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΠΕΡΙΦ. Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
Πληρ: 25510-26088
Αλεξανδρούπολη, 27-03-2013

«ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ »

Στο πλαίσιο ερευνητικού προγράμματος ? Project- με θέμα « Ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ ΑΜΕΑ» την Τετάρτη 27 Mαρτίου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση ευαισθητοποίησης των μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Αλεξ/πολης.
Στη συγκεκριμένη εκδήλωση οι μαθητές του ερευνητικού προγράμματος είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν σειρά εργασιών τους (τραγούδια, βίντεο, απαγγελία κειμένων, ερευνητικές εργασίες , βιωματική γνωριμία με τα παραολυμπιακά αθλήματα)
Την εκδήλωση τίμησαν με τη παρουσία τους ο Σχολικός Σύμβουλος Β/θμιας Εκπ/σης π. Απόστολος Καβαλιώτης , ο Δ/ντής Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Έβρου κ. Ζιαγάκης Παναγιώτης , η Δ/ντρια της Δ/νσης Δημόσιας Υγείας & Κοινωνικής Μέριμνας Π.Ε. Έβρου κ. Κοσμαδάκη Ευαγγελία, ο Υποδιευθυντής του ΕΕΕΕΚ Αλεξ/πολης κ. Μαλκόπουλος Δημήτριος, ο πρωταθλητής ποδηλασίας κ. Δεληγιώργης Κων/νος , η πρόεδρος του Α.Σ. ΑΜΕΑ «ΚΟΤΙΝΟΣ» κ. Ταχαή Έλσα και η προπονήτρια του Συλλόγου κ. Δεληγιάννη Δάφνη, στέλνοντας το δικό τους μήνυμα ευαισθητοποίησης για θέματα εθελοντικής υποστήριξης και αποδοχής της διαφορετικότητας.
«.. Ακόμη και τώρα γεννιέται σε κάποιο σημείο της γης ένα παιδί με κάποια ατέλεια. Ακόμη και σήμερα, παρ όλη τη ευαισθητοποίηση που υπάρχει στο θέμα της αναπηρίας, το ένα τρίτο του πλανήτη μας συνεχίζει να μην παρέχει ιατρικά και εκπαιδευτικά μέσα, το άλλο τρίτο απομακρύνει βίαια μαθητές με ΕΕΑ από τα σχολεία γενικής εκπαίδευσης ,ενώ το υπόλοιπο ένα τρίτο, όσο κι αν πραγματικά ή όχι προσπαθεί, συνεχίζει να τους ξεχωρίζει και να τους « κολλά » ετικέτες»
( Πατέρας Απόστολος Καβαλιώτης )

Το μήνυμα των μαθητών & καθηγητών του προγράμματος :
?   Ακόμη απαιτείται αρκετός δρόμος και περίσσεια προσπάθεια για να κατανοήσουμε καλύτερα την έννοια της ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ και να αποδεχτούμε με όρους πολιτισμού και ανθρωπισμού τη ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ
?   Το Σχολείο είναι ο πλέον ασφαλής και αποδοτικός χώρος για να ξεκινήσουμε την προσπάθεια αλλαγής αντιλήψεων , στάσεων ζωής και ανάπτυξης ύψιστων κοινωνικών και ανθρωπιστικών αξιών