Καθιέρωση των Ερευνητικών Εργασιών στην  Α΄ τάξη Επαγγελματικού Λυκείου

Κατά το σχολικό έτος 2011-12, εισάγεται ένα καινούριο μάθημα στην Α' Λυκείου, οι ονομαζόμενες "Ερευνητικές Εργασίες" (δείτε το σχετικό ΦΕΚ και την εγκύκλιο της 30-08-11). Στόχος του μαθήματος είναι οι μαθητές να γνωρίσουν τρόπους διερεύνησης ενός θέματος και η παραγωγή νέας γνώσης, μέσα από ομαδική εργασία.

Περίπου ένα χρόνο μετά, εκδίδεται νέα εγκύκλιος (27-04-12), με την οποία το μάθημα καθιερώνεται ως δίωρο μάθημα που διδάσκεται με συνδιδασκαλία δύο καθηγητών, τόσο στην Α' όσο και στην Β' τάξη του Γενικού Λυκείου.
               Τον Σεπτέβριο του 2013 εκδίδονται δύο εγκύκλιοι που ρυθμίζουν τον μέγιστο αριθμό Ερευνητικών Εργασιών που μπορεί να αναλάβει ένας εκπαιδευτικός και σε ποιες περιπτώσεις δεν εφαρμόζεται η "ζώνη διδασκαλίας" του μαθήματος (Η πρώτη εγκύκλιος εδώ και η δεύτερη εγκύκλιος  εδώ).

Στην ιστοσελίδα του σχολείου μας παρέχονται πληροφορίες και ενδεικτικές εργασίες για τη διδασκαλία του μαθήματος, καθώς επίσης και εργασίες προηγούμενων χρόνων.