Στην ειδικότητα αυτή ο μαθητής θα εκπαιδευτεί στη συμβατική και σύγχρονη τεχνολογία στην ψύξη και κλιματισμού κατοικιών και αυτοκινήτου.

Ο σπουδαστής με θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση μαθαίνει να τοποθετεί, να συντηρεί και να επισκευάζει συστήματα και μηχανήματα ψύξης, εξαερισμού και κλιματισμού σε κατοικίες, γραφεία, βιομηχανίες, νοσοκομεία και άλλους χώρους.

Επίσης ο σπουδαστής εκπαιδεύεται σε εργασίες εγκατάστασης, να μελετά τα σχέδια εγκατάστασης, τις προδιαγραφές των μηχανημάτων και τις σχετικές οδηγίες.

Επαγγελματικές προοπτικές

Ο απόφοιτος εγκαταστάσεων ψύξης και κλιματισμού μπορεί :

1. Να εισαχθεί σε ανάλογο ΤΕΙ μετά από εξετάσεις.
  2. Να εγγραφεί σε ΙΕΚ οποιασδήποτε ειδικότητας για την απόκτηση Διπλώματος ύστερα από φοίτηση και πιστοποίηση.
  3. Να εργαστεί σε μικρές ή μεγάλες επιχειρήσεις κατασκευής και επισκευής ψυκτικών εγκαταστάσεων και μηχανημάτων ως συντηρητής.
  4. Ακόμα, μπορεί να απασχοληθεί σε εταιρίες εμπορίας κλιματιστικών ή σε επιχειρήσεις επισκευής και συντήρησης κλιματιστικών συσκευών.
  5. Τέλος, ως ελεύθερος επαγγελματίας μπορεί να έχει το δικό του εργαστήριο ή επιχείρηση