Η Ποδοσφαιρική ομάδα του ΕΕΕΕΚ Αλεξ/πολης ( Ειδικού Γυμνασίου)

αντιμετωπίζει ομάδα μαθητών του Project (1ουΕΠΑΛ Αλεξ/πολης)

με θέμα:

« Ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ ΑΜΕΑ».

1ο ΕΠΑΛ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ

«EΝΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ»

Ένα διαφορετικό αθλητικό αγώνα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ την Παρασκευή 5 Απριλίου στο κλειστό γυμναστήριο του σχολείου τους. Ειδικότερα, η αθλητική ομάδα του Ειδικού Γυμνασίου Αλεξ/πολης (ΕΕΕΕΚ Αλεξ/πολης) επισκέφτηκε το 1ο ΕΠΑΛ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ για να αγωνιστεί σ?ένα αγώνα ποδοσφαίρου με έντονα εκπαιδευτικά, πολιτιστικά και κοινωνικά μηνύματα.

Μέσα σ΄ ένα εξαιρετικά δομημένο παιδαγωγικά περιβάλλον με κυρίαρχα στοιχεία τις αξίες της ΑΠΟΔΟΧΗΣ , της ΣΥΝΥΠΑΡΞΗΣ & της ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ οι μαθητές του ΕΠΑΛ τραγούδησαν, απήγγειλαν σχετικά κείμενα , πρόσφεραν πλούσια δώρα και αγκάλιασαν με αγάπη και σεβασμό τους συμμαθητές του Ειδικού Σχολείου Αλεξ/πολης .

Την εκδήλωση οργάνωσαν τα δυο ερευνητικά προγράμματα του σχολείου, «Ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ ΑΜΕΑ» & «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΩ - ΣΥΝΥΠΑΡΧΩ», με την υποστήριξη του τομέα ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ του σχολείου.

Υπενθυμίζεται ότι από τους μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ & ΕΠΑΣ Αλεξ/πολης έχει ήδη ξεκινήσει εκστρατεία για τη συλλογή ρούχων, βιβλίων και αθλητικού υλικού , ώστε να δοθεί σε σχολεία και συλλόγους ΑΜΕΑ τις ημέρες το Πάσχα.