ΕΠΑΡΚΗΣ χαρακτηρίζεται η φοίτηση ενός μαθητή όταν το σύνολο των απουσιών του δεν ξεπερνά τις 114.

(Μαθητής που παρακολουθεί μόνο μαθήματα ειδικότητας έχει ως όριο τις 75 απουσίες για να θεωρηθεί ΕΠΑΡΚΗΣ η φοίτησή του.)

Σε διαφορετική περίπτωση η φοίτηση χαρακτηρίζεται ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ και ο μαθητής επαναλαμβάνει την τάξη.

Σε κάθε περίπτωση ο κηδεμόνας του μαθητή οφείλει να επικοινωνεί με το σχολείο και να ενημερώνεται τόσο για τις απουσίες όσο και για την πρόοδο και την συμπεριφορά του.

Η συμπεριφορά των μαθητών οφείλει να είναι τέτοια που να δείχνει σεβασμό στους συμμαθητές, στους εκπαιδευτικούς καθώς και στην σχολική περιουσία.

Στον χώρο του σχολείου απαγορεύεται η χρήση κινητών καθώς και το κάπνισμα.

Σε διαφορετική περίπτωση ο μαθητής ελέγχεται πειθαρχικά και του επιβάλλονται οι σχολικές κυρώσεις που προβλέπει ο νόμος.

Ημέρα γονέων έχει οριστεί η Πέμπτη.