YΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΠΕΡΙΦ. Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
Πληρ: 25510-26088
Αλεξανδρούπολη, 30- 01-2013

«Ενημέρωση μαθητών 1ου ΕΠΑΛ Αλεξ/πολης για το AIDS»

Την Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2013, στο πλαίσιο της καλύτερης ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Αλεξ/πολης, αναφορικά με την HIV λοίμωξη και το AIDS, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική εκδήλωση στη σχολική μονάδα.
Η ενημέρωση των μαθητών της Β΄ τάξης του σχολείου έγινε από τον επίκουρο καθηγητή Παθολογίας κ. Δημήτριο Γλαρό, ο οποίος αναφέρθηκε στους τρόπους μετάδοσης του ιού HIV/AIDS, στις επικίνδυνες συμπεριφορές, αλλά κυρίως στους τρόπους προφύλαξης, στέλνοντας το μήνυμα, «Μην κολλάς! Είσαι στη ζωή» και «Αλυσίδα Ζωής ? Δώσε τα χέρια».
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Πολυκοινωνικό Κέντρο του Δήμου Αλεξ/πολης και το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Δ.Ε. Έβρου.
     Στο τέλος της εκδήλωσης διανεμήθηκαν στους μαθητές προφυλακτικά, προσφορά του Πολυκοινωνικού Κέντρου του Δήμου Αλεξ/πολης, ως ένα ηχηρό μήνυμα ευαισθητοποίησης αναφορικά με σωστό τρόπο προφύλαξης σε σχέση με τον ιό HIV/AIDS.
Η Δ/νση του σχολείου ευχαριστεί θερμά όλους τους συντελεστές της εκδήλωσης, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν στην πρόκληση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών της σχολικής μονάδας, για ένα τόσο κρίσιμο και ευαίσθητο για την ΥΓΕΙΑ των μαθητών θέμα.

Ο Δ/ντης του 1ου ΕΠΑΛ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ
ΛΕΜΟΝΙΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ