YΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡΙΦ. Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

Πληρ: 25510-26088

Αλεξανδρούπολη,   6-2-2013

«ΟΤΑΝ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΥΝΑΝΤΑΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ»

Στο πλαίσιο ερευνητικού προγράμματος (PROJECT) με θέμα «Ο εθελοντισμός στον αθλητισμό των ΑΜΕΑ» μια ξεχωριστή επίσκεψη δέχτηκαν οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Αλεξ/πολης . Ειδικότερα ο τ. πρόεδρος του Νομαρχιακού Συλλόγου με αναπηρίες Ν. Έβρου κ.Τοπτσής Ιωάννης, συνοδευόμενος από την εθελόντρια του συλλόγου, Νομικό και απόφοιτη Παιδαγωγικών Επιστημών κ. Παντίρη   Αθανασία . Οι εκλεκτοί προσκεκλημένοι ενημέρωσαν τους μαθητές  και καθηγητές του προγράμματος για τη λειτουργία του συλλόγου, γενικά θέματα αναπηρίας,  την καταλυτική επίδραση του αθλητισμού στα άτομα με αναπηρίες, την προσβασιμότητα στους αθλητικούς χώρους , καθώς επίσης και τον τρόπο που οφείλουν να αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρίες οι μαθητές.

Οι μαθητές του προγράμματος συζήτησαν αρκετά θέματα με τους προσκεκλημένους και παρακολούθησαν μαζί την εξαιρετική ταινία ? ντοκιμαντέρ « θα βγάλω φτερά».

Ένα ζεστό χειροκρότημα από τους μαθητές στην εξαιρετική προσπάθεια του συλλόγου και το ραντεβού σε μία μελλοντική κοινή δράση έκλεισε την ωραία αυτή παρένθεση.

Το μήνυμα των μαθητών:

«ΑΝΑΠΗΡΙΑ: ένας αγώνας ζωής που μας αφορά όλους».