YΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ                                                                         Αλεξανδρούπολη, 17-09-2012
ΠΕΡΙΦ. Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Α.Π. Δ.Ε.

Ταχ. Δ/νση: Κατακουζηνού 16
Τηλέφωνο : 25510 26 088 & 6934640635
FAX: 25510 32 646

«ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΚΑΚΙ»

Τη Δευτέρα 17-9-2012 οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Αλεξ/πολης γνώρισαν το σκάκι, σε μια ωραία εκδήλωση που διοργανώθηκε στο αμφιθέατρο του σχολικού συγκροτήματος , σε συνεργασία με το αντίστοιχο τμήμα του Γ.Σ. Εθνικός Αλεξ/πολης.
Οι μαθητές του σχολείου είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν για τα μυστικά του παιχνιδιού, να κάνουν διάφορες ερωτήσεις στους υπευθύνους του συλλόγου και να παίξουν μεταξύ τους.
Ο Διευθυντής του σχολείου ευχαριστεί θερμά το τμήμα σκάκι του Γ.Σ. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ για την πρωτοβουλία του αυτή να γνωρίσουν οι μαθητές το ωραίο αυτό σπορ, που παράλληλα αποτελεί ένα παιχνίδι με έντονα πολιτιστικά και ψυχαγωγικά στοιχεία, με ισχυρό κοινωνικό ενδιαφέρον και με σημαντικότατη παιδαγωγική επιρροή.

Ο Διευθυντής 1ου ΕΠΑΛ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ
Λεμονίδης Χαράλαμπος