Βιωματική ημερίδα ΝΑΥΑΓΟΣΩΣΤΙΚΗΣ
με θέμα:
"ΝΑΥΑΓΟΣΩΣΤΙΚΗ - Α΄ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΣΤΟ ΥΓΡΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ"

Στο πλαίσιο εργαστηρίου Α? βοηθειών, πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 18/12 στο κολυμβητήριο Αλεξ/πολης βιωματικό εργαστήρι με στόχο να εκπαιδευτούν οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ και της ΕΠΑΣ Αλεξ/πολης σε έκτακτες καταστάσεις στο υγρό στοιχείο.
    Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου έγινε ενημέρωση , κατ? αρχήν , σε θεωρητικό επίπεδο για τους κινδύνους που κρύβει το υγρό στοιχείο και ακολούθησε πρακτική επίδειξη και συζήτηση, ώστε οι μαθητές να μπορέσουν να αντιληφθούν καλυτέρα τους τρόπους αντιμετώπισης τέτοιων καταστάσεων.
  Στην ημερίδα δίδαξε ο καθηγητής ΤΕΦΑΑ Δ.Π.ΘΡΑΚΗΣ κ. ΚΗΠΟΥΡΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ, ενώ στο πρακτικό μέρος χρησιμοποιήθηκαν φοιτητές του ΤΕΦΑΑ Δ.Π.Θ και μαθητές του σχολείου.
   Η Δ/νση του σχολείου , οι υπεύθυνοι καθηγητές και οι μαθητές , ευχαριστούν ιδιαίτερα όλους όσους στήριξαν την προσπάθεια αυτή. Ειδικότερα τους παρακάτω:

• Το ΤΕΦΑΑ Δ.Π.Θ., τον εκπαιδευτή- καθηγητή κ. ΚΗΠΟΥΡΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ και τους φοιτητές ΤΕΦΑΑ Δ.Π.Θ. ΤΣΙΤΣΕΛΗ ΘΕΟΔΩΡΟ & ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ, για την υποστήριξη που παρείχαν, επιδεικνύοντας πέρα των άλλων υψηλό επίπεδο εκπαιδευτικής και κοινωνικής ευαισθησίας
  •  Τον Πρόεδρο του Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών Αλεξ/πολης κ. ΚΟΝΤΑΚΙΔΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟ για την υποστήριξή του,
  •  Τον ΑΠΟΚΔΑ για την παραχώρηση των εγκαταστάσεων του κολυμβητηρίου Αλεξ/πολης
  •  Τα ΜΜΕ για την κάλυψη που παρείχαν

Το εργαστήρι Α? Βοηθειών ξεκίνησε στο 1ο ΕΠΑΛ και την ΕΠΑΣ Αλεξ/πολης από την έναρξη της τρέχουσας σχολικής χρονιάς (2012-2013), σε συνεργασία με το ΕΚΑΒ- ΘΡΑΚΗΣ, έχοντας ως στόχο να εκπαιδεύσει σωστά , υπεύθυνα και αποτελεσματικά τους μαθητές του σχολείου.

Υπεύθυνοι εργαστηρίου :
1. ΚΕΣΑΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ( ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΕΚΑΒ-9 ΘΡΑΚΗΣ)
2. ΣΦΥΡΚΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ (ΠΕ14.01) & ΠΑΠΑΠΑΝΤΕΛΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ ( ΠΕ11) , εκπαιδευτικοί της ΕΠΑΣ
και του 1ου ΕΠΑΛ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ

Ο Διευθυντής του σχολείου