Ellhniki Dhmokratia

ΠΕΡΙΦ. Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

Πληρ: 25510-26088

Αλεξανδρούπολη, 5-12-2012

«ΟΤΑΝ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΥΝΑΝΤΑΕΙ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ»

Στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας ΑΜΕΑ (3 Δεκεμβρίου), μια ξεχωριστή επίσκεψη δέχτηκαν οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Αλεξ/πολης . Ειδικότερα η πρόεδρος του αθλητικού συλλόγου ΑΜΕΑ «ΚΟΤΙΝΟΣ» κ. ΤΑΧΑΗ και η προπονήτρια του συλλόγου κ. ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ, επισκέφτηκαν τους μαθητές του ερευνητικού PROJECT με θέμα « Ο εθελοντισμός στον αθλητισμό των ΑΜΕΑ», τους ενημέρωσαν για την αξία της εθελοντικής προσφοράς, την ιδιαίτερη αξία του αθλητισμού στα ΑΜΕΑ, ενώ έκαναν ειδική αναφορά στο σύλλογό τους και στις ευαίσθητες αθλητικές δράσεις που αναπτύσσει στην περιοχή. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν παίζοντας τρία (3) αθλήματα σε επίπεδο ΑΜΕΑ (ΒΟΛΛΕΥ 3 με 3 καθιστοί, ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ και ΜΠΑΣΚΕΤ σε καροτσάκι), έκαναν σειρά ερωτήσεων παίρνοντας μια ιδιαίτερη συνέντευξη από τους εκπροσώπους του «ΚΟΤΙΝΟΣ».

Ένα ζεστό χειροκρότημα από τους μαθητές στην εξαιρετική προσπάθεια του συλλόγου και το ραντεβού σε μία μελλοντική κοινή δράση έκλεισε την ωραία αυτή παρένθεση των μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Αλεξ/πολης.

KOTINOS 002

KOTINOS 033  KOTINOS 035