Άξονας 9 : «Πρόγραμμα eTwinning- Zero Waste Xmas Ornaments »

Το 1ο ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης συμμετέχει σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-Twinning με τίτλο «Zero Waste Xmas Ornaments».

Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν ενεργά φτιάχνοντας χριστουγεννιάτικα στολίδια.

Οι μαθητές παρακολούθησαν ενημερωτικά βίντεο που αφορούσαν την χρησιμότητα της ανακύκλωσης, την διαχείριση και αξιοποίηση των απορριμμάτων και τον σεβασμό για την προστασία του φυσικού περιβάλλοντος.

Η παραπάνω δράση στοχεύει τόσο στην ευαισθητοποίηση των παιδιών όσο και την καλλιέργεια της ατομικής και συλλογικής ευθύνης σε περιβαλλοντικά θέματα.

Τα παιδιά παρουσίασαν τις δημιουργίες τους στους εταίρους του προγράμματος και ανταλλάξαν ιδέες για την ολοκλήρωση του προγράμματος.

Μαθητές: Άννα Βασκανιάν, Σταμπολίδου Ελισσάβετ, Αναστασία Γκαλουστιάν, Αντρέας Σαρμαζανιδης

Εκπαιδευτικοί: Μαρία Κάλτσου, Ελένη Καρασμάνη, Γιώργος Χατζηευαγγέλου.