Logo 1ου ΕΠΑΛ
    1ο ΕΠΑΛ Αλεξ/πολης

• Το Πτυχίο του ΕΠΑΛ δίνει επαγγελματικά Δικαιώματα χωρίς εξετάσεις Πιστοποίησης
  • Οι κάτοχοι Απολυτηρίου ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ εγγράφονται στην Β' τάξη και παρακολουθούν μόνο μαθήματα ειδικότητας και όχι Γενικής Παιδείας
  • Στους μαθητές των ΕΠΑΛ δίνεται η δυνατότητα πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (ΑΕΙ, ΤΕΙ, Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, Πυροσβεστική, Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού) με Πανελλαδικές Εξετάσεις σε 4 μαθήματα (Νέα Ελληνικά, Μαθηματικά και 2 μαθήματα Ειδικότητας)
  • Οι Απόφοιτοι των ΕΠΑΛ μέσω ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ (4ο έτος) έχουν την δυνατότητα να εργάζονται 4 ημέρες την εβδομάδα και 1 ημέρα να παρακολουθούν μαθήματα ειδικότητας στον χώρο του σχολείου. Η αμοιβή τους είναι το 75% των αποδοχών του ανιδείκευτου εργάτη. Ο χρόνος της μαθητείας αναγνωρίζεται ως συντάξιμος. Το 4ο έτος της Μαθητείας είναι προαιρετικό.